Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınNurten Kulğa’nın gözleri 66 yıl sonra görmeye başladı

Tarih: 09-02-2017 16:39:18 Güncelleme: 09-02-2017 17:23:18 + -


5 yaşındayken su kuyusuna düşen ve sol gözü görme yetisini kaybeden 71 yaşındaki Nurten Kulğa’nın gözleri 66 yıl sonra yeniden görmeye başladı.


Nurten Kulğa’nın gözleri 66 yıl sonra görmeye başladı

5 yaşındayken su kuyusuna düşen ve sol gözü görme yetisini kaybeden 71 yaşındaki Nurten Kulğa’nın gözleri 66 yıl sonra yeniden görmeye başladı.

 

Geçirdiği kazanın ardından hayata küsen, kendisini dört duvar arasına hapseden ve evlenmeyen Kulğa, 66 yıl sonra yaşama sevincini yeniden kazandı.

 

1946 yılında 7 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak Erzurum’da dünyaya gelen Nurten Kulğa, 5 yaşındayken su kuyusuna düşerken, sol gözü görme yetisini kaybetti. O günden sonra hayata küsen, insanlardan uzaklaşan ve kendisini 4 duvar arasına hapseden Kulğa bugüne kadar hiç evlenmedi.

 

Ailesinin de desteğiyle bir çok şehirde uzmanlara görünmesine rağmen bugüne kadar hep olumsuz cevap aldı. Eniştesinin ve kız kardeşinin Manavgat’ta görev yapmaya başlamasının ardından 1998 yılında Manavgat’a gelen Kulğa, onların evinin yanında bir evde oturmaya başladı. Son yıllarda sağ gözüne de Katarak inmesi nedeniyle gözleri tamamen görmez hale gelen Kulğa için hayat tamamen çekilmez hale geldi.

Ablasının yaşadıkları karşısında büyük üzüntü duyan emekli bankacı Melek Kulğa Sevinç, annesi Erzurumlu olan Manavgat’ın tanınmış göz doktorlarından Dr. Tuba Vural Çokal ile ablasının durumunu görüşürken, Tuba Vural Çokal; ilk olarak göz arkası zar filmi çektirdiği Kulğa’nın görebileceğinin ilk müjdesini verdi.

 

Tuba Vural Çokal’ın yönlendirmesiyle kız kardeşi emekli bankacı Melek Kulğa Sevinç ve eniştesi emekli öğretmen Oktay Sevinç ile birlikte Konya’ya giden Nurten Kulğa, Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz servisi sorumlusu Manavgatlı Prof. Dr. Süleyman Okudan tarafından karşılandıktan sonra Prof. Dr. Ümit Kayış ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bir ameliyatın ardından sadece katarak inen sağ gözü değil, 66 yıldır görmeyen sol gözü de görmeye başladı.

Bugüne kadar şeker, tansiyon başta olmak üzere bir çok rahatsızlığından dolayı başvurduğu bir çok hastane ve doktorun ameliyatını yapmadığını belirten Nurten Kulğa “Sağ gözümde görmez olunca iyice çaresiz kaldım. Ama beni hayata yeniden Tuba hanım döndürdü. Allah ne muradı varsa versin. Onun sayesinde dünyaya yeniden gelmiş gibiyim. Şafak benim için yeniden doğdu. Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Başta Tuba hanım olmak üzere Prof. Dr. Süleyman Okudan, Prof. Dr. Ümit Kayış ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Ablasının 5 yaşındayken geçirdiği kazanın ardından sol gözünün görme yetisini kaybettiğini, bundan dolayı da yaşam sevincini yitirdiğini belirten Melek Kulğa Sevinç “Ablamla bugüne kadar hiç ayrılmadık. Evden çıkmaz, insanlara karışmazdı. Bugüne kadar da hiç evlenmedi. Son günlerde sağ gözüne de katarak inince hayata tamamen küstü. Bugüne kadar gittiğimiz hiçbir hastane hiçbir doktordan olumlu yanıt alamadık. Annesi hemşehrimiz olan göz doktoru Tuba Vural Çokal’a gelip durumu ilettim. Ablamı götürdüm sıkı bir şekilde muayene etti. Katarak inen sağ gözünün açılabileceğinin müjdesini verdi. Antalya’da çekilen filmin ardından bizi iyice umutlandırdı ve Konya’ya Manavgatlı olan Prof. Dr. Süleyman Okudan’a yönlendirdi. Gittik ve 2 gün içerisinde ablamın sadece katarak inen gözü değil 5 yaşından beri görmeyen sol gözü de görmeye başladı. Mutluluğumuzu anlatmaya kelimeler yetmez. Ablam sanki yeniden doğdu. Yıllardır eve kapanan insan içine çıkmayan ablam yaşama sevincini yeniden kazandı. Beraber gezip tozmaya başladık. Ben başta Tuba hanım olmak üzere Prof. Dr. Süleyman Okudan ile ablamın ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. Ümit Kayış ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Manavgat’ın yetiştirdiği değerlerden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Vural Çokal ise, yaptığı kontrolde Nurten Kulğa’nın görüp görmemesi konusunda gerekli filmleri çektirdiklerini belirterek “Antalya’da çekilen film beni bu konuda iyice ümitlendirdi. Konya Selçuk Üniversitesi Göz Servisi sorumlusu Manavgatlı Prof. Dr. Süleyman Okudan ve ekibine kendilerini güvenle teslim edebileceklerini tavsiye ettim. Kendileri de benim tavsiyem doğrultusunda Konya’ya gidip sevinçle Manavgat’a döndüler. Teyzemizin gözlerinin 66 yıl sonra yeniden görmeye başlaması, onun yaşam sevincini yeniden kazanması en az onlar kadar beni de mutlu etti. Teyzemin ve ailesinin duası benim için dünyalara değer” dedi.HABER VİDEOSU

Bu haber 27266 defa okunmuştur.

Etiketler :

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
12167 Okunma
11077 Okunma
9160 Okunma
6458 Okunma
4656 Okunma
4439 Okunma
4112 Okunma
3757 Okunma
3709 Okunma
3517 Okunma
3398 Okunma
3047 Okunma
19100 Okunma
18060 Okunma
15290 Okunma
13764 Okunma
12883 Okunma
12167 Okunma
11463 Okunma
11174 Okunma
11077 Okunma
10593 Okunma
10219 Okunma
9160 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI