Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat'tan tatil için gittiği memleketinde kaza kurşunu ile ölen çocuğun annesi “Ben çocuğuma oyuncak tabanca bile almadım”

Tarih: 10-06-2021 11:37:45 + -


SAMSUN’un Terme ilçesinde geçen 24 Ağustos’ta, annesi, kız kardeşleri ve akrabalarıyla fındık toplarken gelen bir tabanca mermisiyle hayatını kaybeden Doğan Can Yılmaz’ın (17) annesi Zehra Yılmaz, gözyaşları içinde olayı anlatırken, “Benim yavrum, gözümün önünde sırtından vuruldu. Ben silaha karşıyım, ona çocukken oyuncak tabanca bile almamıştım” dedi.


Manavgat'tan tatil için gittiği memleketinde kaza kurşunu ile ölen çocuğun annesi “Ben çocuğuma oyuncak tabanca bile almadım”

SAMSUN’un Terme ilçesinde geçen 24 Ağustos’ta, annesi, kız kardeşleri ve akrabalarıyla fındık toplarken gelen bir tabanca mermisiyle hayatını kaybeden Doğan Can Yılmaz’ın (17) annesi Zehra Yılmaz, gözyaşları içinde olayı anlatırken, “Benim yavrum, gözümün önünde sırtından vuruldu. Ben silaha karşıyım, ona çocukken oyuncak tabanca bile almamıştım” dedi.

 

Geçen yıl Samsun’un Terme ilçesi Akçagün Mahallesi’nde akrabalarının yanında annesi, kız kardeşleriyle fındık toplayan açık lise öğrencisi Doğan Can Yılmaz, nereden atıldığı belli olmayan bir tabanca mermisiyle ağır yaralanarak hayatını kaybetti. Terme İlçe Jandarma Komutanlığı’nın yapılan araştırma ve soruşturma sonucunda atışın, karşı tarafta bulunan fındık bahçesinden atıldığı belirlendi. Jandarmanın yaptığı incelemede atış için kullanılan hedef tahtasının yakıldığını, boş mermi kovanlarınınsa tuvalete atıldığı belirlendi. Jandarma görevlileri, tuvalet deliğinden boş kovanların birkaçını çıkararak olayla ilgili dosyaya koydu.

 

2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

 

Yapılan soruşturma sonucunda jandarma tarafından gözaltına alınan ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden polis memuru C.G.35)  ve D.K. (38) sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı. Soruşturmada, Jandarma Krminal Dairesi’nden gelen raporda Doğan Can Yılmaz’ın ölümüne C. G.’nin el konulan tabancasından çıkan merminin neden olduğu tespit edildi.

 

BİR BUÇUK ŞARJÖR MERMİ HARCANDI

 

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şüpheliler C.G., D.K., D.K.(67), E.K. (36), L. D. (41) ile suça sürüklenen çocuklar (SSÇ) H.S. (15) ve S. N. S. (14) hakkında iddianame ‘olası kastla adam öldürmek’ suçundan Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame düzenlendi.

İddianamede,  olayda hayatını kaybeden Doğan Can Yılmaz’ın akrabalarına ait fındık topladığı bahçenin karşı yamacında bulunan şüpheli D. K.'nın evinin önünde şüpheliler D. K. ve C.G. tarafından çitlerin önüne C.G.'ye ait tabanca ile atış yapmak için hedef tahtası dikildiği, C.G.ve D.K.'nın sırayla hedef tahtasına ateş ettikleri, daha sonra E.K.ve L.D.'nin hedef tahtasına ateş ettikleri, daha sonra SSÇ’ler H.S. ve S: N. S.’nin hedef tahtasına doğru ateş ettikleri, daha sonra video çekmek için tekrar sıra ateş ettikleri, video çekimi bittikten sonra şüpheli D.K.'nın hedef tahtasına bir el ateş ettiği, toplamda bir buçuk şarjör dolusu mermiyi attıkları belirtildi. Atışlar sırasında  karşı yamaçta bulunan Doğan Can Yılmaz’ın yaralandığı ve Salıpazarı Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü belirtilen iddianamade, “Burada maktulün hayatını kaybettiğinin belirlendiği, bu sırada şüphelilerinin, komşuları A. K.'nın fındık bahçesinde bir çocuğun vurulduğunu haber vermesiyle olayı öğrenerek hedef tahtasını yaktıkları ve boş mermi kovanlarını tuvalete attıkları belirlendi” denildi.

 

DURUŞMA BAŞLADI

 

İddianame Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davayla ilgili duruşmalar başlamadan önce verilen ara karar tutuklu sanıklar C.G. ve D.K. adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Olayın ilk duruşması geçen ayın 27’si’nde Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada sanıklar C.G., D. K., E.K., D.K. salonda, sanık L.D. ile SSÇ’ler S.N.S. ve H. S.’nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) İstanbul Anadolu 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nden katıldı. Koronavirüs kısıtlamalarına uygun yapılan duruşmada ayrıca öldürülen Doğan Can Yılmaz’ın annesi Zehra Yılmaz, babası Mehmet Yılmaz ve tarafların avukatları yer aldı.

 

“SORUŞTURMA GEÇİREBİLİRİM DİYE VİDEOLAR SİLİNDİ”

 

Sanıklardan C.G. verdiği ifadede, “Hedef tahtasını bulunduğu yere ben koymadım. Kimin koyduğunu da bilmiyorum. Ben gittiğimde hedef tahtası asılı haldeydi. İlk önce sanık L.D. havaya 3 el ateş etti. Bu atış sırasında ben şarjörü taktım ve içine 3 tane fişek bastım. L. havaya ardı ardına 3 el ateş etti. Daha sonra güvenlik amacıyla şarjörü çıkardım. Atış yaptığımız hedef tahtasının arkasındaki bahçede kimsenin olmadığını söylendi. Biz yine de kontrol amaçlı bahçeye doğru gidip ayrıca seslenerek kimsenin olup olmadığından emin olduk. Aile fertleri bu bahçenin 3 kesim halinde kendilerine ait olduğunu yaklaşık 350 metre mesafe boyunca orada kimsenin olmadığını söylediler. Ayrıca fındık toplama işinin de bittiğini söylemişlerdi. Leyla 3 el ateş edip ben şarjörü çıkarttıktan sonra artık şarjörü çıkardım atış yapılmadan önce fişekleri namluya sürerek birer birer atış yapılmasını sağladım” dedi.  Atışlar yapılırken çocukların video çektiğini söyleyen C.Y. “Atıştan sonra izledikleri videoyu görünce zaten yaptığımız meşru bir iş değil bir de bunu sosyal medyada paylaşırsınız soruşturma geçirebilirim diye videolar ve görüntüler bu şekilde silindi. Akşam kına olduğu için çocuklar evin etrafını süpürdüler. Çocuklar süpürürken yöresel adetler gereği atış yapıldığını bildiğim için ve ayrıca bu atışlar sonucu istenmeyen bir olay yaşanması halinde bizim atışlarımız sonucu kovanları da ulaşılır sıkıntı çıkar düşüncesiyle çocuklara kovanları toplamalarını tembihledim. Ama tuvalete atılmasından haberim yoktu” diye konuştu. C.G., kendi tabancasının etkili menzilinin belli olduğu bu kadar ufak mesafeden öldüremeyeceğini iddia etti. Mahkeme başkanı, jandarmada verdiği ifadede hedef tahtasını D.K.’yla birlikte koyduklarını söylediği hatırlatması üzerine C. G., “Biz kalabalıktık hedef tahtasını ben koymadım” dedi.

 

BİR HEDEFE ATIŞ YAPALIM DİYE KARAR VERDİK

 

Sanık D. K.’da verdiği ifadede,” Biz olay günü fındık işi için köyde bir araya gelmiştik. Yaklaşık 3 gündür oradaydım. Olay günü de öğle namazından sonra sabahtan beri etrafta duyduğumuz silah seslerinden etkilenip bütün sanıklar bir arada olduğumuz halde ortak karar verip sanık C.G'nin silahı ile atış yapmaya karar verdik. Sanık C.G ile beraber sanık D.K'nın kardeşi A.K. ile ikisi bir hedef tahtası diktiler çünkü bir hedefe atış yapalım diye ortak karar verdik. İlk olarak ben 1 el ateş ettim. Ateş ettiğim silah C.'ye aittir. Ateş ettiğimiz silahta şarjör takılı değildi herkes atış yapmadan önce C. G namluya bir kurşun yerleştiriyordu. Bu şekilde atış yapılıyordu” dedi.

 

“VURULMA OLAYINI SONRA DUYDUK”

 

Atışlar sırasında kendi telefonuyla çocukların çekim yaptığını kaydeden D.K., “Henüz maktulün vurulduğu haberi gelmeden telefon görüntülerine bakıp C.G’nin bu görüntülerin uygun olmayacağını söylemesi üzerine görüntüleri sildik. Yine maktulün vurulma haber gelmeden önce bahçe kısmı akşam kına olduğu için temizlendi. Kovanların L.K tarafından tuvalete atıldığını biliyorum, çünkü çocukların kovanları bulma ihtimali var diye tuvalete attığını biliyorum. Biz maktulün vurulduğunu, A.K.'nın D.K.'yı aramasıyla öğrendik” dedi.

Duruşma diğer sanıkların ve şikayetçi Mehmet Yılmaz ile Zehra Yılmaz ile ifadelerinin alınması ve avukatların beyanlarının ardından dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

 

HAKİM BEY BİLE TEPKİ GÖSTERDİ

 

Duruşmanın ardından yaşadıkları Manavgat’a gelen acılı anne Zehra Yılmaz ve baba Mehmet Yılmaz açıklama yaptı. Geçen sene salgın nedeniyle berberlik yapan eşinin işlerinin kötü olduğunu, Doğan Can Yılmaz ve iki kızıyla birlikte aile bütçelerine katkı sağlamak için Terme’de akrabalarının yanına fındık toplamaya gittiklerini gözyaşlarıyla anlatan acılı anne Zehra Yılmaz, “Biz o gün fındık topluyorduk. Ara ara sürekli silah sesleri geliyordu. O anda yine sol taraftan silah sesi geldi. Oğlum gözlerimin önünde gitti. Savunmasız gitti benim yavrum. Sırtından vurularak gitti. Ben adalet istiyorum. Hakim beyin gözünün içine baka baka yalan söylediler. Hepsi, 7 kişide yalan söyledi. O onun üstüne attı, o onun üstüne attı. Hakim bey soruyor, ‘Hedef tahtasını kim çaktı.’ diye. Hepsi de 3 maymunu oynadı, görmedim bilmiyorum diye. En son polis memuruna geldi soru. O da ‘ben bilmiyorum’ demesi üzerine hakim bey, ‘Ben mi çaktım. Hiç kimse görmemiş çakanı’ diye tepki gösterdi” dedi. 

 

“DAYANIMIYORUM, NEFES ALAMIYORUM”

 

Kendisinin tek isteğini adalet olduğunu belirten acılı anne gözyaşları içinde sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar dışarıda geziyor, benim yavrum toprakta. Ben nefes alamıyorum. Gözümün önünden gitmiyor, ben nefes alamıyorum. Dayanamıyorum. Avukatlar, silahı mahkemede bile normalleştirerek anlatıyorlar. ‘Karadeniz’de silah gelenek haline gelmiştir’ dediler. Mahkemede öyle dediler. Bende kızdım, ‘Bunu siz normalleştirmeyin’ dedim. Ben oğluma küçükken oyuncak silah bile almadım, ben silaha karşıyım. Ben silaha karşıyken, polis memurunun silahından çıkan mermiyle öldü benim yavrum”

 

“DÜNYAM BAŞIMA YIKILDI”

 

Olay günü eşi ve çocuklarının aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla fındık bahçesinde çalıştıklarını söyleyen baba Mehmet Yılmaz, oğlunun vurulduğunu işyerinde gelen telefonla öğrendiğini söyledi. Hemen Terme’ye gitmek amacıyla bankaya para çekmeye gittiğini belirten baba Yılmaz, “Bankaya girmeden küçük kızım telefon açtı. ‘Baba, abimi kaybettik’ dedi. Ben oğlumun yaşamını yitirdiğini bankanın önünde öğrendim. O anda dünyam başıma yıkıldı benim” diye konuştu.

 

“DURUŞMAYA ÇIKMADAN SERBEST KALDILAR”

 

Olayın olduğu yerin vadi olduğunu söyleyen baba Mehmet Yılmaz, fındık toplarken meydana gelen olaydan sonra tutuklanan polis memuru C. G.ve D.K.’nın davanın duruşmaları başlamadan serbest bırakılmasına da tepki gösterdi. Mehmet Yılmaz şunları söyledi:

“Orada ağaca hedef tahtası koymuşlar, tahtaya bütün aile fertleri atış yapmış. Olayla ilgili 2 bacanak tutuklandı. 4 ay yattılar, 4 ay sonra da dava görülmeye başlanmadan serbest kaldılar. Hiçbir duruşmaya çıkmadan serbest kaldılar.”

 

 

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 

 

 

 
Bu haber 12788 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
12463 Okunma
11695 Okunma
10501 Okunma
9782 Okunma
8899 Okunma
8480 Okunma
7335 Okunma
7300 Okunma
7238 Okunma
6127 Okunma
5703 Okunma
5664 Okunma
36758 Okunma
16108 Okunma
15174 Okunma
14323 Okunma
13342 Okunma
12488 Okunma
12463 Okunma
12452 Okunma
12237 Okunma
11987 Okunma
11695 Okunma
11606 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI