Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat'ta Suriyelilerin çocuk dövmesi Mahalle sakinlerini sokağa döktü

Tarih: 23-08-2019 15:18:29 + -


Aşağı Pazarcı Mahallesinde 12 yaşındaki Tunahan Ç.’nin mahallede oturan Suriyeliler tarafından dövülmesi, mahalle sakinlerinin sokağa dökülmesine neden oldu.


Manavgat'ta Suriyelilerin çocuk dövmesi Mahalle sakinlerini sokağa döktü

Antalya Haber İhbar

Aşağı Pazarcı Mahallesinde 12 yaşındaki Tunahan Ç.’nin mahallede oturan Suriyeliler tarafından dövülmesi, mahalle sakinlerinin sokağa dökülmesine neden oldu.

 

Artık sabredecek hallerinin kalmadığını belirten mahalle sakinleri, Suriyelilerin evlerinin önünde toplanırken, güvenlik güçleri ve mahalle muhtarı vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

 

Geniş güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, olaya karıştığı iddia edilen 4 Suriyeliyi ekip aracıyla karakola götürürken, başından yaralanan çocuk hastanede tedavi altına alındı.

 

Manavgat’ta sokakta oynayan 12 yaşındaki Tunahan Ç. isimli çocuğun Suriyeliler tarafından dövülmesi mahalle mahalle sakinlerinin sokağa dökülmesine dene oldu. Edinilen bilgiye göre Aşağı Pazarcı Mahallesi 1054 sokaktaki olay şöyle gelişti. Tunahan Ç. isimli çocuk, evlerinin önünde oynadığı sırada henüz belirlenemeyen bir nedenle aynı sokakta ikamet etmekte olan Suriyelilerin saldırısına uğradı. Tunahan Ç.’nin sopayla başından yaralanması üzerine başta ailesi olmak üzere mahalle sakinleri sokakta toplanmaya başladı. Suriyelileri mahallelerinde istemediklerini bunu defalarca yetkili mercilere ilettiklerini belirten vatandaşları emniyet güçleri ve Aşağı Pazarcı Mahallesi Muhtarı İlhan Özden sakinleştirmeye çalıştı.

 

 

Emniyet güçleri olaylara karıştığı iddia edilen 2 Suriyeliyi polis aracına alarak karakola götürürken, toplanan kalabalık Suriyelileri mahallelerinde, Manavgat’ta ve Türkiye’de istemediklerini hepsinin ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini dile getirdiler.

 

 

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Aşağı Pazarcı Mahalle Muhtarı İlhan Özden, sorunun uzun süredir yaşandığını, yetkili mercilere aktarmasına rağmen bugüne kadar önlem alınmadığını belirterek “Maalesef mahallemizde 1054 sokakta elde olmayan nedenlerle üzücü bir olay yaşanmış. Suriyeli vatandaşlar bizim gencecik çocuğumuzun kafasına sopa vurarak yaralamış. Tabi durumunu bilmiyoruz ama öğrendiğimiz kadarıyla durumu iyiymiş. Tabi mahallelimiz bu konuda isyanda. Ben birkaç kez bu konunun üzerine gittim. Kaymakam Bey’e, İl Göç İdaresi'ne durumu bildirdim. Tabi ki İl Göç İdaresi'nden aldığımız cevap" bunlara bir tebligat yaparız. Ama sınır dışı etme gücümüz yok." oldu. Biz bunu Allah korusun böyle kötü bir olay olduktan sonra mı yapacağız. Veya gencecik bir can gitmiş olsaydı ne yapacaktık? Tabi biz devletin iç politikasını, dış politikasını bilemeyiz, doğru veya yanlış buna bir yorum yapamıyoruz ama burası bir turizm cenneti, milyonlarca misafir ağırlıyoruz. Neden Manavgat'ın adı böyle kötü olaylarla anılsın. Irmağımızla, denizimizle, havamızla bizim cennet Manavgat'ımız diyoruz.  Ama bu olayların yaşanması bence çok üzücü ve bir an önce üst makamlarıma, Kaymakam Bey’den Vali Bey'den, iç işleri bakanımızdan bir an önce bu olaya çare bulup Turizm olan yerde Suriyelilerin yaşamasını istemiyoruz. Biz bunu art niyetli olarak söylemiyoruz. Devletimiz tabi ki onları bir yere yerleştirdi. Ekmeğini suyunu verdi. Bunu yapsın gitsinler kampta yaşasınlar ama burada yaşamasınlar. Çünkü vatandaşlar da çileden çıkmış durumda. Yani her şey problem olma yolunda. Bugün sopa vuracak, yarın başka bir şey olacak. Gencecik fidanlarımız var, çocuklarımız var, niçin yaşıyoruz biz. Vatanımız için, milletimiz için, çocuklarımız için yaşıyoruz. Bu yüzden bu sorunun bir an önce halledilmesini istiyorum. Biz bu olaylarla anılmak istemiyoruz. Eğer imkân varsa kolluk kuvvetlerine yetki verilsin. Suriyelileri gerekli kamplara gönderelim. Zaten burada yaşamaları kanunen yasak bunu ben biliyorum. Ama maalesef buna bir çare yok. Otobüs lazımsa ben vereceğim. Manavgat Seyahat'in kooperatif başkanı olarak otobüsü ben vereceğim. Ne gerekiyorsa Manavgatlı olarak yapmaya hazırım. Çünkü ben vatandaşımın huzuru için buradayım. Yani vatandaş huzurlu yaşasın diye bunu yapacağım.  Mahallemizde tahminen 20-25 hane Suriyeli var bu da 145, 150 kişi falan yapıyor. Ben Kaymakam Bey'le bu konuyu sözlü olarak görüştüm. İl Göç İdaresi, Ankara ile görüştü. Burada yaşamaları yasak ama kolluk kuvvetlerinin bir yetkisi yok. Devlet politikasına biz karışamayız. Ama Turizm cenneti dediğimiz Manavgat'ın böyle olaylarla anılmaması lazım. Bu yüzden yetkililerden bir destek istiyoruz" diye konuştu.

 

Özden’in konuşmasını tamamlaması ve kalabalığın dağılmaya başlaması sırasında sokağa gelen 2 Suriyeli genç ortalığın yeniden alevlenmesine neden oldu. Güvenlik güçleri Suriyeli gençleri kalabalığın elinden alarak polis aracıyla karakola götürdü.


DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI