Bugun...
Bizi izleyin:Müftü Yazıcı'dan nikah açıklaması

Tarih: 17-10-2017 12:59:21 Güncelleme: 17-10-2017 14:54:21 + -


KORKUTELİ Müftüsü Selim Yazıcı, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine yönelik düzenlemeyle ilgili, "Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi bir anlamda resmi ve dini nikah kargaşasını da ortadan kaldıracak, vatandaşın kafasındaki karışıklığın giderilmesini sağlayacak bir düzenlemedir" dedi.


Müftü Yazıcı'dan nikah açıklaması

Antalya Haber İhbar

 KORKUTELİ Müftüsü Selim Yazıcı, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine yönelik düzenlemeyle ilgili, "Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi bir anlamda resmi ve dini nikah kargaşasını da ortadan kaldıracak, vatandaşın kafasındaki karışıklığın giderilmesini sağlayacak bir düzenlemedir" dedi.


 

Korkuteli Müftüsü Selim Yazıcı, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyle ilgili kendilerine henüz resmi bir bilginin ulaşmadığını, bu konudaki düzenlemenin mecliste olduğunu, yasalaştıktan sonra da böyle bir görevin tebliğ edildiği takdirde en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacaklarını söyledi.


 

"MÜFTÜLÜKLER DEVLETİN RESMİ KURUMLARIDIR"


 

Devletin resmi bir kuruluşu olduklarını ve tebliğ edilen görevi seve seve yapacaklarını belirten Müftü Selim Yazıcı, "Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi bir anlamda resmi ve dini nikah kargaşasını da ortadan kaldıracak, vatandaşın kafasındaki karışıklığın giderilmesini sağlayacak bir düzenlemedir. Zaten nikah kıyma yetkisi muhtarlara, belediyede yetkili memura ve nüfus müdürlüklerine verilmiş bir yetkiydi. Bu uygulamaya müftüler eklenmiştir. Buna karşı çıkanları da doğrusu anlamakta zorluk çekiyoruz. Müftülükler devletin resmi kurumlarıdır. Diğer kurumlardan bir farkı yoktur. Daha önce yetki verilen kişiler tarafından kıyılan nikahtan bir farkı olmayacak. Evlenmeye manisi olmayan kişiler başvurduğunda gerekli işlemler önceden nasıl yapılıyorsa müftülüklerde de aynı işlemler yapılacaktır" dedi.


 

"SUİİSTİMALİ DE ORTADAN KALDIRACAK"


 

Müftülere nikah yetkisi verilmesinde birçok fayda olacağını aktaran Müftü Yazıcı, "Evlenecek olan eşlerin evliliğin kutsal bir müessese olduğu, evlilik öncesi ve sonrası bilinçlendirme faaliyetlerinin de bu uygulama ile anlatma imkanını oluşturacaktır. Hatta hiçbir resmi hüviyeti bulunmayan kişiler tarafından nikah kıyılması suiistimalini de ortadan kaldıracaktır. Bu manada dini nikah kıydırmış daha düğün gerçekleşmeden ayrılan dini açıdan hukuki sonuçları olmasına rağmen Medeni Kanun'da kadının mağduriyeti olduğu durumlar yadırganamayacak kadar çoktur. Bu yetkiyle artık dini nikah kaynaklı mağduriyetler de ortadan kaldırılmış olacaktır" diye konuştu.


 

MÜFTÜLÜKTE TADİLAT YAPILIYOR


 

Korkuteli Müftülüğü olarak düzenlemenin meclisten geçip yasalaşması halinde gerekli hazırlıkları da yaptıklarını anlatan Yazıcı, "Müftülüğümüzü Korkuteli'mizi en güzel şekilde temsili noktasında genel tadilata aldık. Vatandaşımızın nikahlarını müftülüklerde yaptırmak istemesi durumunda nikahı yapılacak eşlerin ve bu güzel ana şahitlik yapacak kardeşlerimizi ağırlayacağımız güzel bir mekanı da bu tadilatla gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

 
Bu haber 1198 defa okunmuştur.

DİĞER Korkuteli Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI