Bugun...
Bizi izleyin:Çifte 'töre' cinayetinde sanıklara ömür boyu hapis

Tarih: 12-02-2018 12:08:51 Güncelleme: 12-02-2018 21:30:51 + -


YOZGAT'tan 19 yıl önce kaçarak Antalya'ya gelen Güler Aktaş ile Salim Yüksel'i boğazlarını keserek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve dosyaları birkaç kez Yargıtay'dan dönen 2 sanık, son olarak ömür boyu hapse mahkum edildi.


Çifte 'töre' cinayetinde sanıklara ömür boyu hapis

Antalya Haber İhbar

YOZGAT'tan 19 yıl önce kaçarak Antalya'ya gelen Güler Aktaş ile Salim Yüksel'i boğazlarını keserek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve dosyaları birkaç kez Yargıtay'dan dönen 2 sanık, son olarak ömür boyu hapse mahkum edildi.

Yozgat'ın Sorgun ilçesinden kaçarak geldikleri Antalya'ya yerleşen ikisi de evli 3'er çocuklu Güler Aktaş ile Salim Yüksel, 18 Mart 1999 tarihinde boğazları kesilerek öldürüldü. Otopside, Yüksel'in poşetle boğulduktan sonra boğazının falçatayla kesildiği, Güler Aktaş'ın ise yere yatırılarak yine boğazının falçatayla kesilerek öldürüldüğü belirlendi. Soruşturma sonucunda cinayet zanlıları Ömer Aktaş ile Ekrem Külen yakalanırken, Halil Aktaş'ın yurt dışına kaçtığı belirlendi. Yargılama sonunda 25 yıl hapse mahkum edilen Ömer Aktaş, 2001'de çıkan ve kamuoyunda 'Rahşan Affı' olarak bilinen aftan yararlanarak 6 yılın sonunda tahliye edildi. Ömür boyu hapse mahkum edilen Ekrem Külen de aynı aftan yararlanarak, 9 yıl sonra tahliye edildi.

BERAAT İSTEDİLER

Yargıtay'a birkaç kez gidip gelen dosya, son olarak Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geldi. Tutuksuz sanıklar Ekrem Külen ve Ömer Aktaş duruşmaya katılmazken, onları avukatları temsil etti. Ömer Aktaş'ın avukatı Fevzi Dursuneli, müvekkilinin baskı, kötü muamele ve işkence sonunda emniyette ifadesinin alındığını belirterek, “Ömer Aktaş bu polisleri şikayet etti. Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı vermiştir. Mahkemenizce de savunmasının aksini doğrulayan hiçbir delil yoktur. Bu nedenle, emniyet ifadesi yasal delil olarak kabul edilmemelidir. Müvekkilin beraatını, mahkeme aksi kanaatte ise ağır haksız tahrik hükümlerinin en üst hadden uygulanmasını ve cezada indirim yapılmasını talep ediyoruz" dedi. Sanık Ekrem Külen'in avukatı Mustafa Meydan da müvekkilinin suç işlediğine dair dosyada herhangi bir delil bulunmadığını belirterek, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

İKİSİNE DE ÖMÜR BOYU HAPİS

Ekrem Külen'in Salim Yüksel ve Güler Aktaş'ı 18 Mart 1999 tarihinde 'tasarlayarak ve töre saiki ile öldürme' suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme, sanığı önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum etti. Ardından takdir indirimi uygulayan mahkeme cezayı, iki yıl süreyle geceli gündüzlü bir hücrede tecrit edilmek sureti ile ömür boyu hapis cezasına indirdi.

Sanık Ömer Aktaş'ın da Güler Aktaş'ı 'tasarlayarak ve töre saiki ile öldürme' suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme, Külen'i önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ardından takdir indirimi uygulayan mahkeme heyeti cezayı, ömür boyu hapse indirdi. Mahkeme ayrıca Ömer Aktaş'ı, Salim Yüksel'in öldürülmesine yardım etmek suçundan 12 yıl 6 ay hapse mahkum etti.
Bu haber 4967 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI