Bugun...
Bizi izleyin:
Atatürk ve Fevzipaşa’da işyerleri kapanmaya devam ediyor

Tarih: 31-10-2017 10:59:20 Güncelleme: 31-10-2017 16:12:20 + -


Atatürk ve Fevzipaşa Caddelerinde Manavgat Belediyesinin yaptığı uygulamanın ardından kapanan işyerlerine her gün yenileri etleniyor.


Atatürk ve Fevzipaşa’da işyerleri kapanmaya devam ediyor

Antalya Haber İhbar

Atatürk ve Fevzipaşa Caddelerinde Manavgat Belediyesinin yaptığı uygulamanın ardından kapanan işyerlerine her gün yenileri etleniyor.

 

1 hafta önce 2 caddede boş ve kiralık dükkan sayısı 63 iken 1 hafta sonra bu sayı 70’lere ulaştı.

 

Fevzipaşa ve Atatürk Caddelerinde Manavgat Belediyesi tarafından yapılan Cadde düzenleme çalışmasının ardından kapanan işyeri sayısı her geçen gün artamaya devam ediyor. Yapılan düzenlemenin ardından yoldan daha geniş kaldırımlar nedeniyle araç park edecek yerin az olmasından dolayı onlarca esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Fevzipaşa ve Atatürk Caddesinde 1 hafta önce 63 olan boş dükkan sayısı 1 haftada 70’lere ulaştı. Cazibe merkezi yapılacağı söylenen caddelerde alış-veriş yapacak vatandaşların araçlarını park edebilecek yer bulamaması nedeniyle alış-veriş yapmaması esnafların dükkan kiralarını bile çıkaramamasına ve işyerini kapatmasına neden oluyor.

 

Fevzipaşa ve Atatürk Caddelerinin ardından Gülveren ve Mithatpaşa Caddelerindeki benzeri uygulamalar aynı sorunun bu caddelerde de yaşanmasına neden oluyor. Sokakta Hayat Var adı altında düzenlenen konser ve açılışların ardından esnaflar şimdiden feryada başladı. Araç parkı yüzünden esnaflarla vatandaşlar arasında tartışmalar yaşanırken bu caddelerin kesiştiği noktada bulunan eczanenin nöbetçi olduğu günlerde araç sürücüleri ilaç alabilmek için araçlarını kaldırımlara veya yola park etmek zorunda kalıyor. Bu iki caddede de esnaflar şimdiden kepenk kapatmaya başladı.

 

Konuyla ilgili bazı esnafların sosyal medya aracılığıyla belirttiği görüşleri şöyle;

 

Erol D.: Bizde boşalttık işyerini bugün, boş dükkan sayısı doludan fazla bizim olduğumuz yerde, tam cazibe merkezi oldu.

 

Ali D.: Bir mühendislik harikası. Bir memlekette yol daralıp kaldırımlar genişliyorsa birileri için rant kapısı var demektir.

 

Muzaffer E.: Atatürk caddesinde akşam 10 da eve geliyorum, araba park edecek yer olmuyor kaldırımlar gereksiz şekilde geniş

 

Seyfi Murat K.: Cadde yapılırken esnaf defalarca toplantıya çağrıldı. Giden esnaflar bu sorunun yaşanacağını önceden belirtmesine rağmen esnafın isteğine kulak asılmadı. Esnafı dinleyip kendi bildiklerini yaptılar. Bizlere projenin Ankara’da hazırlandığı ve Ankara’nın hazırladığı projenin uygulanmak zorunda olduğu belirtildi. Madem o proje uygulanacak niye esnafı toplayıp göstermelik toplantı yapıyorsunuz. Ankara’daki adam masa başından Manavgat’ın caddesini sorununu nereden biliyor. Bu iflasların kapanan dükkanların sorumluları mutlaka hesabını verecek.

 

Hasan T.: Manavgat’a hayatında gelmemiş Manavgat’ı bilmeyen insanlar Ankara’da oturmuş masa başında Manavgat’ın kaderiyle oynuyor. Yoldan geniş kaldırımlar, yağmurda kayan yürümekte zorlandığımız mermerler

 

Kaldırımı ve uygulamayı savunan bazı kesimler ise kapanan işyerlerini ve iflasları Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalara ve yaşanan ekonomik krize bağlıyor. Bunu savunanlara ‘Daha fazla kat kat fazla kiraların ödendiği Antalya ve İbrahim Sözen Caddesinde neden boş dükkan olmadığını sormak sanırım yeterli olacaktır. Buradaki işyerleri neden ekonomik krizden etkilenmiyor…

 

Mustafa E.: Manavgat'ın hayati meselesidir. Fevzi Paşa Caddesindeki düzenlemeyi yapmak da 6 ay sürdü. Zaten o 6 ayda müşterilerin ayakları başka yerlerdeki esnafa alıştı. 6 ay sonra cadde kullanıma açıldı güya ama caddeyi tümden kaplayan kaldırımlarla.. 64 esnafın kepenk kapattığı bir caddede vatandaş neden gezsin ki...? Nasrettin Hoca Merhum Akşehir'den Konya'ya gezmeye gitmiş. Köpekler saldırmış. Yere eğilmiş ki bir taş alıp köpekleri korkutsun. Bir bakmış ki taşlar yerinden kalkmıyor. Ya bu Konya'da da köpekleri salmışlar taşları bağlamışlar demiş. Bizim Manavgat'ta da esnafı caddeden boşalttılar, kaldırımları genişlettiler. Adam eşini ve çocuklarını alıp haydi gelin Fevzi Paşa caddesindeki boş dükkanları sayalım da içimiz açılsın diyecek herhalde? Kaldırımlara bir bakıyorsun. Fevzi Paşa esnafından başka kimse yok..En kısa zamanda ben de Fevzi Paşa Caddesindeki iş yerimi kapatacağım. Çünkü her geçen gün işyerlerimizdeki ürünlerimiz buharlaşır gibi eriyip gidiyor... Dükkan kirası için çalışmanın da mantığı yok elbette.. En kısa zamanda BEN YAPTIM OLDU mantığından vazgeçilerek caddenin tekrar tanzimi yapılmalıdır vesselam..

 

Talha M.: Bende caddedeyim sıra bana ne zaman gelecek diye bekliyorum.

 

Ali Ö: Park ederken bile kaldırıma azcık çıktım diye cezayı belediye yapıştırmış. Ambulansa geçecek yer bırakmadılar. Esnafı düşünen yok. Esnaf her şeyi ödüyor. Kendi ödediğimiz vergi ile rezil olmak bu olsa gerek.

 

Süleyman Hilmi A.: Böyle olacağı bastan belliydi.Bu çağda insanlar araçlarla seyahat ediyorlar ve bir mağaza yada markete gireceğinde sırtında taşıyacak değil aracını bir yere park edecek mecburen. Böyle bir yer olmayınca o sokağa girmez bir daha.

 

Şinasi Ş.:  Mithatpaşa caddesinde esnaf olarak şunu belirteyim. Önce sadece perşembe günü trafik ve park sorunu yaşardık. Şimdi ise 7/24 sıkıntı yaşıyoruz, müşteri dört dönüyor. Ayrıca şunu belirteyim 5 - 10 metre arayla havuz nedir? Manavgat’ta deniz, göl, ırmak, şelale herşey var. Bu Çorum’a hediye olarak leblebi götürmek gibi bişey.

 

 

Ayrıca vatandaşların ortak düşüncesi şöyle; Şükrü Başkan Manavgat için güzel şeyler yapmak istiyor ama yanındaki şakşakçılar yanlış yönlendiriyor. Koskoca bir Manavgat'ı yönetmek öyle kolay değil. Yanında Manavgat'ın her Mahallesinden birileri olmalı, esnafın istek ve taleplerini tek tek dinlemeli ve başkana iletmeli. Başkan tek tek esnafı gezecek olursa hizmet edip proje üretecek zaman bulamaz. Onun için yanındaki şakşakçıları değil her mahalleden belirleyeceği mahalle temsilcisini dinlemeli. Bir caddenin esnafını bir yerde toplayıp 1 saatlik yapılan sunumda ne esnaf birşey anlar, nede Belediye esnafın talepleri anlar. Sonra caddede yapılan kaldırım ve yol çalışması esnafı mağdur eder. 
Bu haber 22709 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI