Bugun...
Bizi izleyin:Antalya'da 24 bin Alzheimer hastası var

Tarih: 14-05-2018 18:50:04 Güncelleme: 15-05-2018 23:22:04 + -


ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentte 54 bin demans, 24 bin de Alzheimer hastası olduğunu belirterek, "Antalya'da Mavi Ev'i hayata geçirip yüzlerce hasta ve yakınına umut olabildiğimiz için büyük mutluluk duyuyorum" dedi.


Antalya'da 24 bin Alzheimer hastası var

Antalya Haber İhbar

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentte 54 bin demans, 24 bin de Alzheimer hastası olduğunu belirterek, "Antalya'da Mavi Ev'i hayata geçirip yüzlerce hasta ve yakınına umut olabildiğimiz için büyük mutluluk duyuyorum" dedi.


 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, demans ve Alzheimer hastalarına yönelik açtığı 'Mavi Ev'de görev yapan personele 'Uygulamalı Demans-Alzheimer Hasta Yaklaşım Eğitimi' verildi. Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği'nin yetkisi dahilinde; Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Ana Bilim Dalı yürütücülüğünde, uzmanlar tarafından verilen eğitimde yaşlanma ve yaşlılık, Alzheimer hastalığında bakım ve çevre düzeni, bakım ve teknoloji, Alzheimer hastaları ile iletişim, kuşaklar arası ilişkiler, parkinson demansı, bakım modelleri konularında bilgi verildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan personele törenle sertifikaları verildi.


 

Mavi Ev'de düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Mavi Ev Bilimsel Proje Yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Tufan, Gerontolojide dünyaca ünlü isimlerden Victoria Üniversitesinden Prof. Dr. Terence Seedsman, Mavi Ev hasta ve hasta yakınları ile Tazelenme Üniversitesi öğrencileri katıldı. Törenden önce Başkan Türel ve katılımcılar, Mavi Ev sakinleri ile egzersiz yaptı.


 

HASTA SAYISI ARTIYOR


 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, törende yaptığı konuşmada, Mavi Ev Projesi'nin sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Avrupa'nın da en önemli Alzheimer merkezlerinden biri olduğunu belirterek, “Türkiye çapında büyük ses getiren Mavi Ev projemizle pek çok ödüle layık görülmenin onurunu yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık alanında önemli çalışmalar yapıyoruz. Antalya'mızda 54 bin demans, 24 bin de yaklaşık Alzheimer hastası var. Bu rakam gün geçtikçe de artıyor. Buna elbette duyarsız kalamazdık" diye konuştu.


 

MAVİ EV İLE GURUR DUYUYORUM


 

Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti:


 

"Babam da Alzheimer hastasıydı. Hasta ve hasta yakınlarının bu süreçte neler yaşadığını en iyi bilenlerden biriyim. Antalya'da böyle bir merkezin eksikliğini de hep hissetmişimdir. Bu nedenle Antalya'da geç kalınmakla birlikte Mavi Ev'i hayata geçirip hizmete sunduğumuz için, yüzlerce hasta ve yakınına umut olabildiğimiz için büyük mutluluk duyuyorum."


 

EĞİTİMLERİ ÖNEMSİYORUZ


 

Alzheimerın oldukça zor bir hastalık olduğuna dikkati çeken Başkan Türel, “Hastalar ve yakınları bu süreçte doğru yönlendirilip, tedavileri doğru yapılırsa yaşanan sorunları en aza indirmek mümkün. İşte bunun en güzel örneği Mavi Ev oldu. Hastalarımızın uzmanlarımız tarafından takip ve tedavileri yapılırken, hasta yakınları da burada eğitildi. Öğrendikleri sayesinde daha az sorun yaşadılar" dedi.


 

SERTİFİKALARINI VERDİ


 

Mavi Ev'in başarısındaki en büyük payın Prof. Dr. İsmail Tufan ve uzman kadroya ait olduğunu belirten Türel, "Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at bir kahraman kurtarır, bir kahraman bir savaş kurtarır. Bizim kahramanımızda İsmail Tufan hocamız. Bu vesileyle hocamız ve ekibi Dr. Melih Vural'a, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Kılıç'a, Banu Yılmaz'a, Prof. Dr. Bernd Seeberger'e ve Gerontoloji duayenlerinden Victoria Üniversitesinden Prof. Dr. Terence Seedsman'a teşekkür ediyorum" diye konuştu. Başkan Türel, konuşmasının ardından eğitimini tamamlayan 9 personele sertifikalarını takdim etti.
Bu haber 1687 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Büyükşehir Belediyesi Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI