Bugun...
Bizi izleyin:Akseki Belenköylüler 15 yıldır asfalt bekliyor

Tarih: 09-10-2018 15:41:06 + -


Manavgat’ta yaşayan Akseki Belenköylüler, Yayla Mahallesi Cuma Pazarında düzenlenen geleneksel yemekte bir araya gelirken, yemeğe davet edilen Akseki Belediye Başkanı yemeğe katılmadı.


Akseki Belenköylüler 15 yıldır asfalt bekliyor

Antalya Haber İhbar

Manavgat’ta yaşayan Akseki Belenköylüler, Yayla Mahallesi Cuma Pazarında düzenlenen geleneksel yemekte bir araya gelirken, yemeğe davet edilen Akseki Belediye Başkanı yemeğe katılmadı.

 

 

 

 

Mevlid-i Şerif eşliğinde gerçekleşen yemeğin gündemini yine bir türlü asfaltlanmayan Oymapınar ile Kepezbeleni arasındaki yol oluşturdu.

 

 

 

 

Yemeğe katılanlar, yemeği 8 yılı köylerinde olmak üzere 11 yıldır yaptıklarını, yolun bozuk olması nedeniyle 3 yıldır Manavgat’ta yaptıklarını dile getirdiler.

 

 

 

 

Manavgat’ta yaşayan Belenköylüler yollarının asfalt olmaması nedeniyle 40 kilometre yerine 80 kilometre kat etmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

Manavgat ile Akseki’nin bir çok mahallesini birbirine bağlayan Oymapınar-Kepezbeleni arasındaki yol, tüm çabalara rağmen bir türlü asfaltlanmıyor. Manavgat’ta yaşayan başta Kepezbeleni olmak üzere çevre mahalleliler yıllar önce stabilizesi dökülüp asfalta hazır hale getirilen yaklaşık 18 kilometrelik yolun asfaltlanmamasına bir anlam veremiyor.

 

 

 

 

Hafta sonunda Yayla Mahallesi Cuma Pazarında düzenlenen geleneksel yemeğin gündemini geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da 15 yıldır asfaltlanmayan, Oymapınar Barajı üstünden Akseki köylerine giden toprak yol oluşturdu.

 

 

 

Akseki’nin bir çok mahallesini birbirine bağlaması nedeniyle yolun aynı zamanda grup yolu olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, yolun altyapısının hazır olduğunu, bugüne kadar çalmadık kapı bırakmamalarına rağmen yollarının ne yazık ki asfaltlanmadığını dile getirdiler.

 

 

 

 

 

Akseki Belenköy Gençliği geleneksel yemeğinde bir araya gelerek sohbet eden hasret gideren Manavgat’ta yaşayan Akseki Belenköylüler, yolun asfalt olmaması nedeniyle yazın toz, kış aylarında ise kar ve çamur olması nedeniyle köylerine giderken Konya yolunu kullanmak zorunda kaldıklarını bunun da para ve zaman kaybına neden olduğunu dile getirdiler.

 

 

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin yayla yollarını bile asfaltla buluşturduğunu belirten Belenköy sakinleri, “Antalya’da yayla yollar bile asfaltlanırken, bizim zaruri olan köy yollarımız asfaltlanmıyor. Toprak yoldan dolayı kimse köye gidemiyor. Düğün, cenazede millet zor gidiyor. Arabalar eskiyor, yıpranıyor. Yetkilerden yolumuzun yapılmasını istiyoruz” diye konuştular.

 

 

 

 

 

Akseki’de Kepezbeleni köyünde 2010- 2014 yılları arasında muhtarlık yaptığını belirten Halil Şimşek “Muhtarlığım döneminde Oymapınar ile Kepezbeleni arasındaki yolu asfalta hazır hale getirmiştim. Hatta 5 kilometresini de asfaltlatmıştım. Yol asfalt olmadığı için Manavgat’ta yaşayan köylülerimiz köye gelip gidemiyor. Gençlik yemeği Manavgat Cuma pazarında verilmeye devam ediyor. Köyüme gelip gitmek çok zor oluyor. Vatandaş güçlük çekiyor. Murtiçi yolunu gidip gelmesi için 80 km yol çiğnemesi lazım o yolu çekmemek için gelemiyor. Biran önce köyümün yolunun asfaltlanmasını yetkililerden rica ediyorum” dedi.

 

 

 

Yayla mahallesinde 15 sene muhtarlık yapan Akseki Kepezbeleni doğumlu Abdullah Şahin,  15-20 senedir köy yollarının asfalt olmaması ve bozuk olmasından dolayı köylerine gidemediklerini belirterek “Köyümüzün yolunun altyapısı bundan 5-6 sene öncesi yapıldı. Maalesef asfalt dökülmedi. Gençlerimiz arabalarıyla gidiyor. Geri döndüklerinde arabalarını tamire götürmek zorunda kalıyorlar.  Yol yapılmadığı için de köy yemeğini 2 senedir Kepezbeleni köyünden Manavgat’a çektik. Akseki Belediye Başkanının yanına varıyorum ‘Paramız yok. Antalya yapacak’ diyor. Antalya’ya varıyorum ‘Bize ait değil Akseki yapacak’ diyor. Gençlerde beni büyükleri olarak önlerine kattılar. Onların adına konuşuyorum şu anda. Bu söylediğim sözleri büyüklerimiz duysun. Bizim yolumuzu en kısa zamanda seçime kadar yapıversin. Seçim zamanı geldiğinde bütün partiler oy istemek için köyümüze geliyor. Maalesef yolları da kendileri görüyor. Görmelerine rağmen hala köyümüzün yolu yapılmıyor. Önümüzde 5-6 ay sonra tekrar seçim var. Bu seçim için yine gelecekler. Yine yalvaracaklar oy verin diye. Ama şu anda biz protesto çekiyoruz. Köyümüzün merkezi hariç sadece Manavgat’ta 2000 seçmeni var.  İkametgahlarımızı alıp köyümüzde oy kullanmak istiyoruz. Ama yolun bozuk olmasından dolayı köyümüze gidemiyoruz. Ne doğru dürüst muhtar seçebiliyoruz ne de köyümüze gidip köyümüzün zevkini alabiliyoruz. Biz Akseki-Kepezbeleni köyünün gençlerini, yaşlılarını gerçekten dinliyorlarsa, bizi duyuyorlarsa bizim yolumuzu seçime kadar mümkünse yapmalarını istiyoruz. Bizde köyümüze gidelim. Ben kendi şahsım adıma konuşuyorum. İki senedir köyümü unuttum. 2 senedir köyüme gitmiyorum. Bir cenaze olursa gidiyorum kabirden geri dönüyorum.  Niçin geri dönüyorsun köyüne neden girmiyorsun diye soruyorlar. Bir nevi bu yolu yapmayanlara kahrımdan gitmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım ve ileri gelenler, Milletvekilleri, Bakanlıkların bu haberi duyup biran önce köyümüzün yolunu yapmalarını rica ediyorum. Benim diyeceklerim bu kadar. Arkamda da gençliğin bir kısmı var. Biz bu yemeği geleneksel hale getirdik. Allah izin verirde yolumuz yapılırsa Manavgat’ta ki 2000 kişi ile bu yemeği köyümüzde yapmak istiyoruz. Köyümüzün yolunun yapılıp bizleri rahata kavuşturmasını büyüklerimden rica ediyorum” dedi.HABER VİDEOSUDİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI